PANORAMSKI TRG ”PIAZZALE MICHELANGIOLO”
Danes bom nekaj besed namenila veličastnemu trgu imenovanemu ”Piazzale Michelangelo”, fiorentinski terasi, do katere se študentje Šole Toscana prav vsak dan znova ob poletnih večerih povzpnejo in iz nje občudujejo prečudovit sončni zahod. Drznila bi si reči, da so si jo izbrali za svojo najljubšo zbirno točko in da je to poleg tipične ”apericene” njihova najljubša oblika druženja. Kako tudi ne, saj se pod to panoramsko teraso razprostirajo celotne Firenze in vsakič znova -kot bi bilo prvič- so vsi pogledi usmerjeni v spektakel narave, ko sonce tik pred koncem dneva obarva Firenze v tople barve, nad nebom nad njimi pa izriše celoten Giottov barvni spekter…
Obvezna turistična točka je obiskana in nič kaj manj priljubljena tudi s strani domačinov, Fiorenticev. Do fiorentinske terase vodi nešteto poti, avtubus številka 12 in 13, vendar sama vsekakor prisegam na vzpon po 441 stopnicah, s katerih se lahko zavije tudi v ”Giardino delle Rose” ali ”Vrt Vrtnic” v italijanščini, kjer spomladi zacveti na stotine vrtnic vseh možnih sort.


Če si tudi ti želiš biti del te edinstvene izkušnje te vabim, da si ogledaš spletno stran jezikovne šole – Šole Toskana ter se vpišeš na kakšen tečaj italijanskega jezika, saj boš med izjemno pestro ponudbo zagotovo našel tudi nekaj zase:
http://www.scuola-toscana.com/.
POKLON MICHELANGELU BUONAROTTIJU
Panoramska terasa nad Firenzami… posvečena največjemu umetniku vseh časov – Michelangelu Buonarottiju, renesančnemu slikarju, arhitektu in predvsem – kiparju. Tako, kot v Baziliki Santa Croce tri Umetnosti, tri muze – Arhitektura, Slikarstvo in Kiparstvo objokujejo umetnikovo smrt, tako se tudi celotne Firenze poklanjajo največjemu živečemu umetniku. Kako tudi ne, saj brez njega Firenze ne bi bile to, kar so danes… načrtoval, sprojektiral in oblikoval je precejšen del Firenz pod naročilom družine Medici, tako da ne bomo nič pretiravali, če bi zibelko renesanse imenovali tudi ”Michelangelove Firenze.”

Če te zanima vedeti kaj več o Baziliki Santa Croce – Panteonu italijanskih velikih osebnosti (kjer počivajo Galileo Galilei, Michelangelo Buonarotti, Giorgio Vasari, Niccolò Machiavelli,…), si lahko prebereš dva članka, ki sm ju spisala na to temo:
Začetek zgodovine trga sega v ne tako daljno leto 1869, letnica, ki je za Firenze izrednega pomena, saj je bilo mesto v tistem času prestolnica Italije. Leta 1864 se je namreč italijanska vlada odločila prestaviti svoj sedež iz Torina v Firenze in tako je mestu za kratek čas pripadala izjemna čast – funkcija glavnega mesta Italije vse do leta 1871. In osrednji trg glavnega mesta Italije je arhitekt Giuseppe Poggi oblikoval in posvetil njihovemu umetniku ter ga originalno poimenoval ”Piazzale Michelangiolo”.
Ta-isti arhitekt je sicer zadolžen za precejšen razvoj in obnovo Firenz v 19. stoletju, ki je mestu narisal nov obraz, porušeno je bilo srednjeveško mestno obzidje iz 13. stoletja, oblikoval je predel ob reki imenovan ”Lungarno” ter po pariškem zgledu so se stkale ulice, ki usmerjajo ljudi in nagovarjajo avtomobile, naj se povzpnejo do fiorentinske terase, od koder se vidijo vsi bližnji toskanski griči, Fiesole, ob lepem vremenu pa celo zasneženi Apenini. Tukaj poteka tudi najpomembnejša panoramska cesta imenovana ”Viale dei Colli”, ki nas popelje mimo še ene prečudovite cerkve imenovane ”La Chiesa di San Miniato” in Medičejske vile ”Forte Belvedere”, ki ležita le nekaj metrov stran od trga in katerih ogled ti vsekakor tudi toplo priporočam!
Glede na to, da je trg posvečen najslavnejšemu umetniku, je temu primerno okrašen tudi z dvema kopijama njegovih najpomembnejših del, ki jih hranijo Firenze (Rim se seveda po svoje ponaša z Buonarottijevim zakladom), s katerima je dosegel svetovno slavo ter se za vse večne čase zapisal v zgodovino.


Prav na sredini trga se vzdiguje kopija Davida iz brona, ob njegovem vznožju pa statuete Medičejskih grobnic (le tombe medicee), katerih originali počivajo v cerkvici San Lorenzo. Spomenik so na noči 25. junija 1873 na vrh griča pripeljali s pomočjo 18 volov. Davidov kipa zavzema priviligirano pozicijo, z vrha griča opazuje in občuduje Firenze, ki se razprostirajo pod njim – Baziliko Santa Croce, Palazzo Vecchio, Duomo, Ponte Vecchio & Ponte Santa Trinita, Arno, … Chiesa di San Lorenzo, Gallerio degli Uffizi in še in še bi lahko naštevala znamenitosti, nad katerimi bdi Davidov kip. In ob njegovih nogah, prav tako kot v omenjeni Medičejski cerkvici ležijo že zgoraj omenjene štiri kopije najslavnejših upodobitev, alegorij Dneva in Noči. Originalna dela so za razliko od kopij narejena iz dragocenega belega marmorja iz Carrare.

Arhitekturna in gradbena dela trga so se vlekla več let in se nazadnje zaključila leta 1985, ko je terasa končno postala dostopna za javnost. Priznani arhitekt Giuseppe Poggi (kateremu je med drugim posvečen trg, ki leži prav pod ”Piazzalom Michealangelo”, zraven Mostu San Niccolo) je zaslužen tudi za prečudovito teraso oziroma Loggio v neoklasičnem umetniškem slogu. Mimogrede, neoklasicizem je oznaka za zahodnoevropski umetnostni slog (1770-1830), ki se je razširil po vsej Evropi kot nasprotje kičastemu baroku, ter znova uveljavil čiste, ravne, preproste linije. Idejni projekt terase – neoklasične loggie, je bil sprva zamišljen kot muzej na prostem – podoben temu, ki ga lahko opazujemo v vsem poznani gotski Loggi dei Lanzi na osrednjem fiorentinskem trgu – Piazza della Signoria. Razlika bi bila zgolj ta, da bi Poggijeva Loggia pod milim nebom gostila le Michelangelova dela…
Omenjena ideja se potem vendarle ni uresničila, namesto tega je na tem mestu tekom let zrasla elegantna panoramska kavarna, ki danes svojim klientom ponuja odličen ”pompelmo rosso”, ”cappuccino” ali ”spaghette” z razgledom nad Michealangelove Firenze. Temu seveda so primerno zaosljene tudi cene – kolikor sem imela priliko izkusiti so prav tukaj tudi najvišje, vendar menim, da si je vsaj enkrat tudi to potrebno privoščiti.
Prav z letošnjim 14. februarjem je celoten trg prepovedal dostop avtomobilov in ukinil parkirne prostore, in kakor se na ta dan spodobi so nato organizirali prireditev, na katero so povabili pare iz vsega sveta, da so si na trgu Piazzale Michalangelo izmenjali najbolj romantičen in najlepši poljub na svetu. Sedaj je tako vseh 7.700 kvadrnih metrov rezerviranih zgolj za poulične umetnike, stojnice, začasne razstave, koncerte, sejme in druge raznorazne evente namenjene fiorentinski kulturi in obrti… in seveda za malo morje ljudi, ki na panoramskih stopnicah pričakuje veličastni sončni zahod in opazuje kako se dan prevesi v noč, tik zatem, ko sonce potone v .. Arno.


Lep pozdrav iz Michelangelovih Firenz,
NIKA SIRK RIGLER,
ŠOLA TOSKANA


